Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yıldönümü Sempozyumu

Tarih
01.12.2022
Saat
10:00 - 13:00
Adres
Sakarya

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl Dönümü Kutlamaları kapsamında Hacettepe Üniversitesi ve Polatlı Belediyesi işbirliği ile 9 – 11 Eylül tarihleri arasında ‘Sakarya Meydan Muharebesi 100. Yıl Sempozyumu’ gerçekleştirildi. Polatlı Belediyesi tarafından hazırlanan kutlama programı kapsamında Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü ile Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi’nin (POTA) ortaklaşa çalışmasıyla yurtiçi ve yurtdışından alanında uzman akademisyenler Polatlı’da bir araya geldiler.

Polatlı Belediyesi 13 Eylül Kültür Merkezindeki sunum ve tartışmalar ile muharebelerin cereyan ettiği arazide yapılan ziyaretlerle iki gün süren sempozyumda Sakarya Meydan Muharebesi’nde Polatlı’nın önemi ve Sakarya Savaşı, bilinmeyen yönleriyle ayrıntılı olarak ele alındı. İstiklal Savaşı’nın dönüm noktası Polatlı için tarihsel ve akademik açıdan önemli bir başlangıç olan Sakarya Meydan Muharebesi Sempozyumu kapsamında; Hacettepe Üniversitesi ile yapılacak protokollerle tarihsel ve akademik araştırmaların önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanıyor.

Arazide yapılan tanıtımlar ve yaşananların anektodlar halinde anlatımı esnasında katılımcılar gözyaşlarını tutamadılar. Ne yazık ki, muharebenin üzerinden 100 Yıl geçmiş olmasına rağmen, muharebe alanı ve muharebe şartlarının arzu edilen seviyede anlatılıp tanıtılabilmesinin bugüne kadar mümkün olamadığını da ifade etmek gerekiyor. Üzerinden bir asır geçmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı bu büyük, kanlı savaş; yaşandığı arazilerin, muharebeye katılan her bireyin yaşanmışlıklarının ve şehit mezarlarının tek tek ortaya çıkartılması suretiyle daha da güçlü bir şekilde anılmalıdır. Polatlı Belediyesi ve özellikle Belediyeye bağlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) tarafından gösterilen gayretler ile birçok şeyin başarılmış olduğu anlaşılmaktadır. Yine de devlet, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve hatta bireyler olarak bu mirasa ve her mevziide nice kahramanlıkların yaşandığı bu büyük olaya daha fazla sahip çıkmalı ve ecdadımızın yaşadıklarını, vatanımızın nasıl kurtulduğunu daha iyi anlayıp gelecek nesillerimizin de anlamasını sağlayacak tedbirleri almalıyız. Vatanı, milleti için canını teslim etmiş bu kahramanların mirasına sahip çıkmak için ne yapsak azdır.

  • Düzenleyen: POTA
    Önceki COVID-19 Şoku ve Elastikiyet

    Eskişehir Yolu Söğütözü mah. 2177 Sok. 10/B Blok Via Twins Kat:20 No:135-136 Çankaya /Ankara

    DASA © 2020. Tüm hakları mahfuzdur.