ASelsan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Teknoloji Merkezi

ASelsan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Teknoloji Merkezi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampüsü Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (ODTÜ-KALTEV) faaliyetlerini yürütecek olan ASELSAN Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, 20 Temmuz 2019 tarihinde açıldı.

ASELSAN Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ve ODTÜ-KALTEV açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Küçükakyüz başta olmak üzere iki devletin üst düzey protokolü katıldı.

Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi, ASELSAN’ın rekabet gücünü arttıracak nitelikte öncül araştırma çalışmaları ve akademik faaliyetler gerçekleştirerek gelecek nesil milli ve kritik teknolojilerin kazanılmasını sağlamak üzere, biyo-savunma, otonom sistemler, yapay zeka, algılayıcılar, ileri malzeme gibi alanlarda teknolojiler geliştirmek için çalışmalarını yürütecek.

ASELSAN, bölge içerisinde kendisine tahsis edilmiş olan 500 metrekarelik ofis alanında faaliyetlerine başlayarak, çeşitli Ar-Ge ve test çalışmalarını gerçekleştirmek üzere önümüzdeki dönemde bölgedeki yerini daha da geliştirmeyi hedefliyor.

ASELSAN, Kıbrıs’ta, konusunda uzman akademisyenlerle birlikte yapacağı ileri teknoloji araştırma projeleri ve kurduğu haberleşme test alanının yanında rüzgar enerjisinin ada şebekesinde kullanımını sağlayacak teknolojiler de geliştirecek.

Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri arasında lider olan ASELSAN, bünyesindeki 6 araştırma merkezinde 4144 Ar-Ge personeli istihdam ediyor.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“ASELSAN olarak ODTÜ KALTEV’de faaliyete geçecek olan araştırma merkezimizden son derece kritik kazanımlar sağlayacağımıza inanıyoruz. Bunların başında, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde birikimi olan öğretim üyeleri ile ortak araştırma geliştirme çalışmaları gerçekleştirmek geliyor.

ASELSAN, bölgede yenilenebilir enerji kaynaklarını (rüzgâr, güneş) uyumlandırarak, ada şebekesinde kullanılabilir hale getirecek mikro şebeke bileşenlerinin geliştirilmesine yönelik bir proje de gerçekleştirecek. Bu sayede adada rüzgâr enerjisi kullanımının da önü açılacak.

ASELSAN, sahip olduğu araştırma potansiyelini Kıbrıs’a taşıyarak hem oradaki mezun öğrenciler için araştırma yapabilecekleri bir ortam sunacak, hem de mezunlara yeni bir iş kapısı açarak bölgedeki istihdama katkıda bulunacak.

ODTÜ-KALTEV’de ofis açan firmalar arasında öncü pozisyonda olan ASELSAN, Türkiye’deki diğer teknoloji firmaları için de örnek teşkil ederek bölgenin bir cazibe merkezi olmasını sağlayacak.

Ayrıca Kıbrıs’taki üniversitelerin akademik gücünden faydalanarak hem Kıbrıs, hem de ülkemiz için katma değer yaratacak.

Önceki Kdedec Danışmanlığa Lider Marka Ödülü

Leave Your Comment

Eskişehir Yolu Söğütözü mah. 2177 Sok. 10/B Blok Via Twins Kat:20 No:135-136 Çankaya /Ankara

DASA © 2020. Tüm hakları mahfuzdur.