UKRAYNA İLE ORTAK AKINCI ÜRETİMİ

UKRAYNA İLE ORTAK AKINCI ÜRETİMİ

Ukrayna devlet şirketi UkroboronProm’un (UOP) alt şirketi Ukrspetsexport ile Baykar Savunmanın ortak girişim şirketinin ilk projesi AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı olacak.

UOP’nin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, UkroboronProm Genel Müdürü Pavlo Bukin’in açıklamasına yer verildi. Bukin ilk projenin yeni nesil “Akıncı” İHA’sı olduğunu belirterek, “Yeni nesil taarruzi İHA’sı Akıncı, 21’inci yüzyıl çatışmalarının gereksinimleri doğrultusunda geliştiriliyor ve öncelikle Türk ve Ukrayna silahlı kuvvetlerinin donatılmasına yönelik olacak” dedi.

Akıncı’nın, konvansiyonel ve güdümlü mühimmat taşıyabileceğine işaret eden Bukin, bunun Akıncı’da kullanılacak Ukrayna yapımı iki motor sayesinde mümkün olacağını kaydetti.

Akıncı, termal görüntülemeden radara kadar çeşitli keşif ve gözetleme sistemlerini taşıyacak.

Bunlar arasında Aktif Faz Dizinli radar ve gizli tutulan başka sensörler de bulunuyor.

Akıncı uzak mesafelerden yüksek hassasiyetli hedefleri tespit edebilecek ve gerekirse taarruz gerçekleştirecek.

AKINCI İHA

Ukrayna Ulusal Savunma ve Güvenlik Komitesinden geçen hafta yapılan açıklamada, Baykar Savunma ile Ukrspetsexport arasında yüksek hassasiyetli silah ve hava-uzay teknolojileri alanında ortak şirket kurulduğu bildirilmişti.

C4Defence’in edindiği bilgilere göre Bukin’in sözünü ettiği motor Ivchenko-Progress firmasının tasarladığı Motor Sich firmasının ürettiği AI-450T turboprop motoru olacak.

Yaklaşık 450 HP güç üreten motor için ortaklık çerçevesinde bir çalışma planlanıyor.

Buna göre kurulacak firmanın ilk hedeflerinden biri AI-450T temelli yeni nesil türbin motor teknolojisini geliştirmek, ortak üretim ve yerlileştirme olacak.

  • C4DEFENCE DERGİSİNDEN ALINMIŞTIR
Önceki 9681 V/UHF VE HF TELSİZLERİ CN-235’LERDE

Eskişehir Yolu Söğütözü mah. 2177 Sok. 10/B Blok Via Twins Kat:20 No:135-136 Çankaya /Ankara

DASA © 2020. Tüm hakları mahfuzdur.