YUNANİSTAN, CİHAT AMİRALİ KONUŞUYOR

[05.12.2019]

(Haber, savunmasanayi.org'dan alınmıştır)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Dr. Tümamiral Cihat YAYCI’nın yazdığı kitaplar, uluslararası arenada çok ciddi ses getirdi.

Ülkelerinin Akdeniz politikasının iflas ettiğini düşünen Yunanlılar, Türkiye’nin, izlediği politika kapsamında attığı adımlarla bölgede inisiyatifi ele geçirdiğini düşünüyor.

Yunanistan merkezli Sofaklousi adlı internet haber sitesi, Türkiye’nin Akdeniz’de attığı adımların bilimsel temelini, Tümamiral Cihat YAYCI’nın yazdığı kitapların oluşturduğunu belirtti.

münhasır ekonomik bölge-gkry-mısır023

Sitede yer alan haberde şu görüşlere yer verildi:

“Ayrıca onun tarafından hazırlanan haritalar, Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kasım 2018’de Trablus’a yaptığı ziyarette gündeme geldi. Böylece ilk kez olarak Türkler, ‘Yunanistan’ın Libya’nın münhasır ekonomik bölgesinden alan çaldığını’ resmi olarak dile getirdi. Türklerin bundan sonra bu haritaları Birleşmiş Milletler’e sunmaları ve bu konuda çabalarını ilan etmeleri sadece zaman meselesiydi. Türkler Ayrıca Barış Pınarı Harekatı’ndan (Haberde işgal olarak belirtilmiş) sonra Trablus Hükûmeti ile Mavi Vatan konusunda anlaşmayı da ihmal etmedi.”

201906251010337001-turkiye-nin-muhtemel-meb-i-ile-gkry-yunanista

Haberde, Türkiye’nin bundan sonra göçmen kartını kullanmasına Atina’nın nasıl bir cevap vereceğinin beklendiği ifade edildi.

“Türklerin asıl amacı, Atina’yı zorlayarak müzakereye çekmek ve masada daha kazançlı çıkmak” görüşünün savunulduğu haberde, “Tabii ki bunu hiçbir Yunan Hükûmetinin kabul edebileceği düşünülemez. Bu durumda Türkler pazarlık için ve bir sonraki adım için daha güçlü bastırmaya devam edecek” denildi.