"UYUYAN DEVİ UYANDIRDILAR, SONUÇLARINA KATLANACAKLAR!"

[29.09.2019]

MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen 4’üncü korvet, F514 borda numaralı TCG Kınalıda, İstanbul Tersanesi Komutanlığında düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

vs190929-012

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada,

“Son dönemde dünyada ve Akdeniz’de yaşanan gelişmeler, bizlere denizlerde çok daha güçlü olmamız gerektiğini işaret ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Bu sebeple, karada ve havada devreye aldığımız nice savunma ve taarruz sistemlerimiz gibi MİLGEM gemilerimizi de kararlılıkla inşa ediyor, denizlere uğurluyoruz. Dünyada bir savaş gemisini milli imkânlarıyla tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülkeden biri olduk.”

tcg kınalıada ve sistemler

Geçmişte, ihtiyaç duyulan silah ve sistemlerin, araç ve gereçlerin parasıyla bile alınamadığını unutmadıklarını ve unutmayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı,

“Son olarak, kurucu ortağı olduğumuz F35 uçakları konusunda yaşananlar, bizim bu alandaki kararlılığımızı daha da artırmıştır. Nasıl korvetlerimizi kendimiz inşa ettiysek, nasıl Atak helikopterlerimizi kendimiz yapabildiysek, nasıl İHA’larımızı, SİHA’larımızı, uydularımızı geliştirip uçurduysak, inşallah kendi savaş uçağımıza da kavuşacağız. Zaman yakındır. Savunma sanayiinde dışa bağımlılığımızı %80’lerden %30’lara indirerek, gerçekten önemli mesafe katettik. Daha önce neredeyse yok denecek seviyede olan savunma sanayiindeki araştırma geliştirme harcamaları, bir-buçuk milyar dolara yaklaştı. Halihazırda ülkemizde 700 ayrı savunma sanayii projesi yürütülmektedir. Proje hacmi itibariyle sektörde 60 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştık. İhale sürecindekilerle bu rakam 75 milyar dolara çıkacak. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasına giren 5 firmamız bulunuyor. Hedefimiz 2023 yılında savunma sanayiinde dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmaktır” dedi.

CB-KINALIADA iyi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma ve havacılık ihracatının geçen yıl itibariyle yaklaşık 2,5 milyar doları bulduğunu ifade etti.

“Biz tüm bu yatırımları dostlarımızın emin olmasını sağlamak; birliğimize ve bütünlüğümüze göz dikenleri caydırmak için yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

vs190929-008

“Esasen, özellikle son 6 yıldır birbiri ardına yaşadığımız sıkıntıların gerisindeki sebeplerden birinin de Türkiye’yi işte bu hedeflerine ulaşmaktan alıkoymak olduğu açıktır. Hep söylediğim gibi, başaramayacaklar. Madem uyuyan devi uyandırdılar, sonuçlarına da katlanacaklar. Madem bizim açık ikazlarımıza rağmen üzerimize üzerimize geliyorlar, bunun da sonuçlarına katlanacaklar. Türkiye’yi ve Türk milletini hala tanıyamamış olanlara kendimizi tanıtmaya devam edeceğiz demektir.”

CB-KINALIADA1

Konuşmanın ardından TCG Kınalıada’nın hizmete giriş belgesi teslim edildi.

Daha sonra Pakistan MİLGEM Korvet Projesi kapsamında inşa edilecek 4 gemiden ilkinin sac kesme töreni gerçekleştirildi.

İlk kesme işlemini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafer Muhmut Abbasi (Zafar Mahmood Abbasi) yaptı.

CB-KINALIADA2