TEI-TUSAŞ’A NADCAP AKREDİTELİ LABORATUVAR

[29.07.2019]

Türkiye'nin NADCAP Akrediteli ilk Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı, Eskişehir'deki TEI-TUSAŞ Motor Sanayii tesislerinde açıldı.

3

(FOTOĞRAFIN KAYNAĞI: SSB)

Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin motor yolculuğunda önemli bir aşamaya geldiğini ifade etti.

1

(FOTOĞRAFIN KAYNAĞI: SSB)

Prof. Dr. Demir, şöyle dedi:

"Bu yolculuğun bir aşaması da açılışı için burada bulunduğumuz malzeme test araştırma laboratuvarı. Test konusu Türkiye'nin çok önemli bir eksiği olarak gündemimizde. Bu amaçla TRTest adında bir şirket kurduk. Özellikle gaz türbinli motorlar dediğimizde yüksek sıcaklıkla çalışan malzemelerin ve bu konudaki bilginin asla başkalarından temin edilemeyecek derecede kıymetli olduğunun farkındayız. Biz de kendi yolculuğumuzu kendimiz yapar, daha hızlı gideriz. Motor konusunda konuştuğumuzda, ‘biz test tesisi kurduk, malzeme testi yapacağız. Şu motorun testini yaptık’ gibi sözlerin, ülkemiz yöneticileri nezdinde hiçbir değeri yok. Bana sorulan tek soru, ‘motor nerede?’ Onun için neticeye giden yol uzun ve meşakkatli. Bu uzun yolu bizim de kısaltmakla ilgili her türlü tedbiri almamız gerekiyor."

Türkiye'nin beklemeye tahammülü olmadığını vurgulayan Demir, şöyle devam etti:

"Etrafımız kaynıyor. Gelecek günler Türkiye'nin özellikle savunma sanayisi alanında çok da güçlü olması gerektiğini hatırlatıyor. Biz de bunu aklımızda tutarak, hiç unutmayıp bir an önce sonuca gitmek gerektiğini söylüyor ve bu konuda hepimizin bir sorumluluğunun olduğunu iletmek istiyorum."

4

(FOTOĞRAFIN KAYNAĞI: SSB)