SINIR BİRLİKLERİNE 27 ADET DAHA ATEŞ 4X4 ZIRHLI KEŞİF VE GÖZETLEME ARACI

SINIR BİRLİKLERİNE 27 ADET DAHA ATEŞ 4X4 ZIRHLI KEŞİF VE GÖZETLEME ARACI

[17.12.2019]

“Türkiye ve Avrupa Birliği Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması için Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi” kapsamında 27 adet zırhlı keşif aracı daha Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

C0001T01

Zırhlı araçları Katmerciler, üzerindeki tüm elektronik donanımı ASELSAN üretti.

Proje maliyetinin %75’i Avrupa Birliği, %25’i ulusal katkı ile desteklendi.

Toplam sözleşme bedeli yaklaşık 30 milyon Avro olan 57 adet Zırhlı Keşif Gözetleme Aracının tedarikine ilişkin sözleşmeler 29 Mayıs 2017'de imzalanmış ve üretim süreci başlamıştı.

DSC00100

Projede ilk etapta üretimi tamamlanan 20 adet Zırhlı Keşif Gözetleme Aracı Mayıs ayında gerçekleştirilen devir-teslim töreni ile İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından, son kullanıcı Kara Kuvvetleri Komutanlığına devredilmişti.

Kalan 10 araç, üretim ve test aşamalarının ardından teslim edilecek.

IMG_20191217_170145

Aracın teknik özellikleri;

Araç platformu olarak Katmerciler tarafından üretilen Hızır 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçları kullanıldı.

Araç üzeri elektronik sensörler ve bu sensörlerin bir arada çalışmasını sağlayan güvenlik yönetim yazılımı ASELSAN tarafından tasarlanan ve üretilen milli sistemlerden oluşuyor.

IMG_20191217_165907

  • ASELSAN ürünü ACAR Kara Gözetleme Radarı,
  • ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektro-optik Sensör Sistemi,
  • 9661 V/UHF Kara Telsiz Sistemi ve SEDA Atış Yeri Tespit Sistemi araç üzerine entegre edildi.
  • ASELSAN tarafından tasarlanan SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı ile tüm sensörlerin kontrolü ve bir arada çalışabilmesi sağlandı.
  • Araç üzeri sensörler sayesinde, gece/gündüz olumsuz hava koşullarında askeri birlikler kısa/orta/uzun menzilde mobil gözetleme yapabilecek.
  • Radar ile tespit edilen bir hedef ya da atış yeri tespit sistemi ile tespit edilen bir keskin nişancı atışı, sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirlenerek termal kamera ile gözetlenebilcek ve takip altına alınabilecek.
  • IMG_20191217_170027

Araçlar, Edirne ve Kırklareli'deki hudut birliklerimiz tarafından kullanılacak.

Araç ve sistemler sayesinde düzensiz göçmen ve kaçakçıların tespit edilmesiyle, Türkiye-AB sınır hattı güvenliğine önemli bir katkı sağlanacağı değerlendiriliyor.