SAMP-T BATARYASI DOĞU VE GÜNEYDOĞU SINIRINA KONUŞLANDIRILABİLİR

SAMP-T BATARYASI DOĞU VE GÜNEYDOĞU SINIRINA KONUŞLANDIRILABİLİR

[25.07.2019]

Millî Savunma Bakanlığı, Ankara’da (25.07.2019) basını bilgilendirme toplantı düzenledi ve gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

S-400 Birinci Grup Sevkiyatı Tamamlandı

7e3d8ade49d5dbfe07af6c2d4a0e8124 (1)

(FOTOĞRAF: S-400 TRIUMPH / KAYNAK: ROSOBORONEXPORT)

Toplantıda verilen bilgiye göre, Rusya ile yapılan sözleşme kapsamında S-400’lerin birinci grup malzemesinin sevkiyatı bugün itibariyle tamamlandı; ikinci sevkiyatın da Ankara'ya yapılması planlanıyor.

main image resized_6

(FOTOĞRAF: PATRIOT / KAYNAK: RAYTHEON)

Patriot hava ve füze savunma sistemi alımı konusunda ise Savunma Sanayii Başkanlığı ile Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri arasındaki görüşmeler devam ediyor.

EUROSAM, ASELSAN ve ROKETSAN iş ortaklığında SAMP-T-NT yüksek irtifa hava ve füze savunma sistemi geliştirilmesine yönelik kavram tanımlama çalışması da sürüyor.

Halihazırda, sistem mimarilerinin oluşturulması aşamasında bulunuluyor.

test_image_3-e1438003461433-640x360

(FOTOĞRAF: SAMP-T ASTER 30 / KAYNAK: MBDA)

SAMP-T Bataryası Doğu ve Güney Sınırına Konuşlandırılabilir

Fransa, bir adet SAMP-T bataryasının Türkiye’de konuşlanmasını önermiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da bununla ilgili olarak Fransa’ya teşekkür etmişti.

Millî Savunma Bakanlığı, bu konudaki saha araştırma faaliyetlerinin 16-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildiğini; konuşlanma çalışmalarına ilişkin hususların Fransız makamlarıyla koordine edildiğini ve bataryanın, Türkiye’nin doğu ve güney sınırına yerleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

"F-35 JSF Programı ve uçakların güvenliği, Türkiye İçin de Büyük Önem Taşımaktadır"

Toplantının gündeminde, Türkiye’nin F-35 JSF projesinden çıkartılması da vardı.

F35Direct_PR

(FOTOĞRAF: F-35 LIGHTNING II / KAYNAK: LOCKHEED MARTIN)

Yapılan açıklamada, F-35 eğitimi için ABD'de bulunan pilotların geri dönüş hazırlıklarının başladığı belirtilerek,

"Ülkemizin F-35 programı ortaklığı ile ilgili olarak Mutabakat Muhtırası’nın Türkiye hariç tutularak güncelleneceği ve ABD’nin diğer ülkelerle bu konuda gerekli müzakereleri yapacağı, Türkiye’ye uçakların ve mal/hizmet teslimatının süresiz olarak askıya alındığı ve Türkiye’ye yeni iş payı verilmeyeceği belirtilmiş, pilotlarımızın ABD’deki eğitimleri dondurulmuştur. Bu kapsamda Sayın Bakanımızın yaptığı son değerlendirmede de yer aldığı üzere F-35 projesinin önemli bir ortağı olan ve bütün yükümlülüklerini yerine getiren Türkiye’nin tek taraflı ve adil olmayan bir karar ile proje ve iş paylarından çıkarılmaya çalışılmasının meşru bir gerekçeye dayanmadığı açıktır. F-35 programından çıkarılmamız NATO’nun özellikle güney kanadındaki gücünü de olumsuz etkileyecektir. ABD’nin mevcut yaklaşımından vazgeçmesini ve ilişkilerimize zarar verebilecek adımlardan kaçınmasını beklemek stratejik ortak olarak en doğal hakkımızdır. F-35 program ve uçaklarının güvenliği diğer ortakların olduğu kadar Türkiye için de büyük önem taşımaktadır" denildi.

F-35A_AW1_FP18-02112-0056_PR.jpg.pc-adaptive.full.medium((FOTOĞRAF: F-35 LIGHTNING II / KAYNAK: LOCKHEED MARTIN)