"MİLLİ ENERJİ MİLLİ SAVUNMAYA EN BÜYÜK DESTEĞİ VERECEK"

[25.10.2019]

Dünya Bor rezervinin %73'ü, bor pazarının ise %59'u Türkiye'nin elinde ancak özellikle yurt dışına hammadde olarak satıldığı için ülke büyük katma değer kaybına uğruyor.

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde temeli atılan Bor Karbür Tesisleri ile hedeflenenlerden biri, bu madenin hammadde olarak değil de uç ürün veya ileri teknoloji ürünlere dönüştürülerek ihraç edilmesi.

10

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez törende, kaynakları işleyerek artı değere dönüştürmenin önemine işaret etti.

"Bu tesisle milli enerji, milli savunmaya en büyük desteği verecektir; gücümüze güç katacaktır" diyen Dönmez, şöyle devam etti:

"Bandırma'daki tesisimizde üreteceğimiz bor karbür, düşük yoğunluğu ve yüksek ısıya dayanma özelliği ile savunma sanayimizin yerlilik oranının artırılmasında da büyük oranda katkı sağlamış olacaktır. Bor karbür, yüksek sertlik ve mukavemet yoğunluk oranının kritik olduğu taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, top namlusu, askeri kıyafetler ve personel koruyucu yeleklerin zırhlanması gibi askeri amaçlı malzemelerde yoğunlukla kullanılmış olacak. Bunun yanı sıra, aşınmaya dayanıklı makine ve seramik parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarında da bor karbürü kullanacağız."

3

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "stratejik dönüşüm" olarak nitelendirdiği bu tesisle Türkiye'ye bor karbür gibi ürünlerde 100, 150 kat, bu ürünlerin kullanıldığı zırh yapımında 500 kat, nükleer sektöründe ise 2000 kat daha fazla katma değer sağlanabileceğini ifade etti.

Konuşmanın ardından tesisin temel atma töreni için işçilerin bulunduğu bölgeden dev ekrana canlı görüntü yansıtıldı.

İşçiler, Dönmez'i "asker selamı" ile selamladı.

11

Ardından düğmeye basıldı ve Bandırma Bor Karbür Tesislerinin temeli atıldı.

4

8

Tesis, kamu-özel sektör iş birliği ile gerçekleştirilecek.

Bu amaçla, TRBOR Teknolojileri A.Ş. kuruldu.

Şirketin üzde 33'lük hissesi, ETİMADEN'e ait.

Diğer ortaklar arasında Türk savunma sanayii şirketleri yer alıyor.

Tesis ilk etapta yıllık 1000 ton bor karbür üretim kapasitesiyle çalışacak.

Tesise yapılan yatırım 70 milyon dolar ancak buna enerji üretim tesisleri de eklendiğinde rakam 80 milyon dolar civarına çıkacak.

24 ayda tamamlanması planlanan tesiste 250 kişi görev yapacak.