E.ORG. YAŞAR BÜYÜKANIT HAYATINI KAYBETTİ

[22.11.2019]

Türkiye Cumhuriyeti’nin 25. Genelkurmay Başkanı E.Org. Yaşar BÜYÜKANIT İstanbul’da hayatını kaybetti.

Yaşar BÜYÜKANIT 1940 yılında İstanbul’da doğdu.

1961 yılında Kara Harp Okulundan, 1963 yılında Piyade Okulundan mezun oldu.

1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapan BÜYÜKANIT, 1972 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra 6’ncı Piyade Tümeninde Harekât Şube Müdürlüğü, Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği, Belçika/Mons’ta Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Yüksek Karargâhında (SHAPE) İstihbarat Daire Temel İstihbarat Şubesi Kuvvet ve Sistem Kısım Amirliği, Genelkurmay Personel Daire General-Amiral Şubesinde Kısım Amirliği ve Şube Müdürlüğü, Kuleli Askerî Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Yaşar BÜYÜKANIT, 1988 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti.

Tuğgeneral rütbesi ile 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ve İtalya/Napoli’de NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığında (AFSOUTH) İstihbarat Daire Başkanlığı yaptıktan sonra 1992 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerinde bulunan BÜYÜKANIT, 1996 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2000 yılında Orgeneralliğe terfi etti.

Yaşar BÜYÜKANIT, Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay 2’nci Başkanlığı, 1’inci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 28 Ağustos 2006 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.

büyükanıt şeref salonu

Orgeneral Yaşar BÜYÜKANIT, 30 Ağustos 2008 tarihinde emekliye ayrıldı.

Orgeneral Yaşar BÜYÜKANIT; TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Şeref Nişanı, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası sahibi.

büyükanıt eşiyle dans ederken

(HABER VE FOTOĞRAFLAR SAVUNMASANAYI.ORG ADLI İNTERNET SİTESİNDEN ALINMIŞTIR)