DÜNYANIN EN HIZLI HÜCUMBOTU GELİYOR. ÜSTELİK TÜRK MALI

DÜNYANIN EN HIZLI HÜCUMBOTU GELİYOR. ÜSTELİK TÜRK MALI

[10.12.2019]

(savunmasanayi.org'un özel haberidir)

savunmasanayi.org/dunyanin-en-hizli-hucumbotu-geliyor-ustelik-turk-mali/

Dünyanın, sınıfında en hızlı ani müdahale botlarını inşa ediyor.

Bu botlar yıllardır başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dost-müttefik ülke ordularında etkin bir biçimde görev yapıyor.

Yonca-Onuk Tersanesi şimdi de “İleri Kompozit Hücumbot” projesini hayata getirmeye hazırlanıyor.

Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber ONUK, savunmasanayi.org, TRANADOLUKARTALI ve C4 Defence’e çok özel açıklamalarda bulundu.

MRTP-49’un temsili fotoğrafları da ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

MRTP49

YONCA-ONUK YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI DR. EKBER ONUK

Artık ülkeler bir korvet almak yerine 70-75 metre arası teknelere dönüyorlar çünkü silah ve sistemlerin küçülmesi ve yeni teknolojinin onlara getirdiği avantaj, her şeyi küçültüyor. Dolayısıyla biz şunu biliyoruz: Herhangi bir platform büyüdükçe kaynakların önemli bir kısmı hücumdan ziyade platformu korumaya ayrılıyor. Bu da o platformu daha problemli ve korunması daha güç hale getiriyor.”

vs191210-001

“DÜNYADA BU BOYDA, BU HIZA ULAŞABİLEN BAŞKA BİR DENİZ PLATFORMU YOK”

Ağ merkezli bir sisteme göre hareket edebilecek ve çok yoğun silah yükü taşıyabilecek, 60 knota kadar (111 km/h) sürat yapabilen ileri kompozit platformları düşünüyoruz. 52 metre, çok iyi denizciliğe sahip ve üstün silah yükü taşıyabilen bir platformun tasarımına geçtik. Havuz testlerini, denizcilik testlerini İngiltere’deki laboratuvarda yaptık. Laboratuvarın operatörü, ‘6 kuvvetindeki denizde bu kadar güverte kuruluğu sağlayabilecek başka bir şey görmedim, nereden çıktı bu tekne’ diye şaşkınlığını ifade etti. Dünyada bu boyda, bu hıza ulaşabilecek başka bir deniz platformu yok.”

Resim4

“MRTP-49 İÇİN OLABİLECEK EN ÜST DÜZEY SİLAH KONFİGÜRASYONUNU BELİRLEDİK”

“Biz, uluslararası pazarlarda söz sahibi olabilmesi için MRTP-49’u yaptık. Türk Tipi Hücumbot Projesi’ne uyabilir ama asıl hedefimiz o değildi. Bu proje çıkmadan çok önce böyle bir yola yürüdük. Bütün testlerimizi, mukavemet hesaplarımızı, radar kesit alanını, hepsini tamamladık. Silah konfigürasyonumuz da belli. Olabilecek en üst düzey silah konfigürasyonuyla işi düşündük. İstenmeyenleri çıkartabilme ve fiyatı kontrol etme şansımız var. Bizim inancımıza göre MRTP 49, belli bir şekilde daha açık denize yönelik, vur-kaç görevi yapabilecek platformlar arasında önemli bir dünya lideri.”

HARPOON

HABERİN VİDEOSUNU AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

https://youtu.be/vOOwravb4Go