ASELSAN İLK 9 AYDA GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %47 BÜYÜDÜ

[05.11.2019]

ASELSAN, 30 Eylül 2019 tarihli finansal sonuçlarını açıkladı.

ASELSAN’ın cirosu, bu yılın ilk 9 ayında önceki yılın aynı dönemine göre %47 büyüyerek 7,6 Milyar TL’ye ulaştı.

Geçen yıl aynı dönemde 93 Milyon ABD doları olan ihracat tutarı da cari dönemde %54 artış göstererek 143 Milyon ABD Doları oldu.

ASELSAN’ın kârı (FAVÖK) bir önceki döneme göre %44 artış göstererek 1,6 Milyar TL ile 9 aylık sonuçlar itibarıyla tarihi zirveye ulaştı.

FAVÖK marjı ise Şirketin yıl sonuna ilişkin olarak paylaştığı öngörü olan %19-21 aralığında; %20,4 olarak gerçekleşti.

aselsan

Eylül sonu itibarıyla 9,8 Milyar ABD doları bakiye siparişi bulunan ASELSAN, Ekim ayı içinde de yeni siparişler almaya devam etti.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformunda yaptığı 25 Ekim 2019 tarihli açıklamada yaklaşık 290 Milyon ABD doları ilave sipariş aldığı duyuruldu.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, Şirketin 9 aylık finansal sonuçlarını değerlendirdi:

haluk görgün

Geride bıraktığımız 9 ay Şirketimiz açısından hasılat, büyüme ve kârlılık kalemlerinde oldukça başarılı sonuçlara imza attığımız bir dönem oldu. Yıl sonu hedeflerimize ve takvimimize uygun olarak teslimatlarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda yıl sonu için TL bazında %40-50 oranındaki hasılat büyümesi öngörümüzü aynen devam ettiriyoruz.

GÜÇLÜ TAHSİLAT PERFORMANSI EKİM AYINDA DA SÜRÜYOR

Temmuz-Eylül dönemi yılın ilk yarısına kıyasla tahsilat açısından daha kuvvetli geçti. Tahsilatlardaki güçlü trend Ekim ayında da devam etti ve Ekim ayında tahsilat tutarı ilk 9 aylık ortalamanın oldukça üzerinde gerçekleşti. Ekonomik verilere ilişkin makro göstergelerdeki iyileşme eğiliminin önümüzdeki dönemde hızlanarak devam edeceğine inanıyoruz ve bu ivmenin ASELSAN’ın faaliyetlerine de olumlu etki etmesini bekliyoruz.

STRATEJİK ORTAK SAYIMIZI %50 ARTIRDIK

"ASELSAN, tedarikçileri ile beraber büyüyor. 2019 yılında 975’i aşkın yeni tedarikçi ile çalışmaya başlayarak iş birliği içinde olduğumuz tedarikçi sayısını 4.600’ün üzerine taşıdık. ASELSAN en büyük tedarikçi ekosistemine sahip şirketlerin başında geliyor. ASELSAN’ın yakaladığı başarılarda önemli pay sahibi olan tedarikçi ekosisteminin sürekli geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için yeni tedarikçi ilişkilerimize odaklandık. Bu kapsamda uzun vadeli iş birliğimizi desteklemek adına stratejik iş birliği anlaşması yaptığımız stratejik ortak sayımızı %50 oranında arttırdık. Tedarikçilerimiz ile 7.500 kalem ithal malzemenin yerlileştirme ve millileştirilmesi için yoğun çalışmalarımız devam ediyor.”

2019 YILINDA %70'İ MÜHENDİS, 1200 YENİ ÇALIŞANI AİLEMİZE DAHİL ETTİK

"ASELSAN’ın Gücü, nitelikli insan kıymetlerimiz. ASELSAN’ın ülkemizin geleceğine olan inancının bir göstergesi olarak istihdama katkı vermeye devam ediyoruz. 2019 yılında %70’i mühendis olmak üzere 1.200 civarında yeni çalışanı ASELSAN ailesine dâhil ettik.

ASELSAN BÜYÜME

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ASELSAN

Toplam çalışan sayısı 7.500’ü aşan ASELSAN, 50 üniversiteden katılımcılar ile yapılan Universum anketinin sonuçlarına göre 2019 yılında da Mühendislik/Bilgi Teknolojileri kulvarında katılımcıların çalışmayı en çok tercih ettiği şirketler listesinde 1. sırada yer aldı.

2,1 Milyar TL’nin üzerinde Ar-Ge harcamasıyla Türkiye’de Ar-Ge’ye en fazla kaynak ayıran şirket olan ASELSAN aynı zamanda Türkiye’de en fazla kadın Ar-Ge çalışanı istihdam eden şirket konumunda bulunuyor.

ASELSAN’ın tüm faaliyetlerinin yalnızca ekonomik alanda değil, toplumsal ve çevresel alanlarda da sorumluluk bilinciyle yürütüldüğünü vurgulayan GÖRGÜN, ASELSAN’ın 2014 yılından bu yana kesintisiz olarak Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde yer aldığını belirterek, “Sürdürülebilir büyümemizi korumak için 44 yıldır olduğu gibi tüm paydaşlarımıza azami katkı sağlayacak şekilde azimle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.